Forum Życie Dziewczyny  Strona Główna Życie Dziewczyny
to forum dla każdej dziewczyny :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Miesiączka
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Życie Dziewczyny Strona Główna -> Sprawy kobiece ;-)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Glamour_Girl
Gość






PostWysłany: 05 Lip 2006, Śro 13:39    Temat postu: Miesiączka

Miesiączka



Występowanie w regularnych odstępach powtarzalnych zmian na obszarze narządów rodnych kobiety i towarzyszących im zmian w całym organizmie. Efektem przemian zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów jajnika jest krwawienie miesięczne, zwane miesiączką, menstruacją lub też popularnie okresem, dawniej używane było również określenie period.

Cykl ten jest sterowany przez układ podwzgórzowo - przysadkowy w powiązaniu z korą mózgową i innymi gruczołami dokrewnymi. Podwzgórze reguluje wydzielanie przez przysadkę dwóch gonadotropin - FSH (folikulostymuliny) oraz LH (hormonu lutenizującego). Pod wpływem FSH w jajniku dochodzi w ciągu 14 dni do wzrostu i dojrzewania pęcherzyka Graafa. Błona śluzowa macicy reaguje na estrogen poprzez stopniowe powiększanie swojej grubości, jest to tzw. faza wzrostowa. W tym samym czasie podstawowa temperatura ciała jest niższa. Hormon LH przeistacza zrąb pękającego w tym czasie pęcherzyka Graafa, z którego wcześniej została wydalona komórka jajowa (proces ten określany jest terminem jajeczkowania), w gruczoł wewnętrznego wydzielania, tzw. ciałko żółte. Ciałko żółte wydziela hormon - progesteron, którego poziom narasta mniej więcej od 14. do 20. dnia cyklu. Pod wpływem tego hormonu w błonie śluzowej macicy zachodzą istotne zmiany: wzrost, pomnożenie się i rozrost gruczołów - jest to tzw. faza wydzielnicza (inaczej lutealna). Reakcją na progesteron jest podwyższenie temperatury ciała o około 0,5 stopnia., aż do 28. dnia cyklu.

Jeżeli w trakcie owulacji nie nastąpi zapłodnienie to rozpulchniona błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu. Objawia się to krwawieniem - miesiączką. Równocześnie ze złuszczeniem następuje odnowa błony śluzowej macicy. Początek nowego cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia.

Pierwsza w życiu miesiączka nosi nazwę menarche, powinna wystąpić między 12 a 16 rokiem życia, ostatnia to menopauza występująca po 45 roku życia. Przyczyny braku (stałego lub okresowego) miesiączki mogą być fizjologiczne (np. przed dojrzewaniem, w czasie ciąży, połogu), rozwojowe (np. niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, choroby narządów rodnych, stres itp.). Mogą też występować zaburzenia wiążące się z intensywnością, długością i częstotliwością krwawień. Za normę uznaje się krwawienia występujące w miarę regularne, co 24 do 35 dni, trwające do 6 dób.

Menstruacja to naturalny stan w życiu kobiety. Najczęściej świadczy o dobrym funkcjonowaniu organizmu. Niekiedy jednak jej przebieg zakłócają zaburzenia, które mogą sygnalizować nieprawidłowości i zmiany chorobowe.

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 13 roku życia. Poniżej 9 roku życia jest objawem przedwczesnego dojrzewania płciowego i w takich sytuacjach należy skonsultować się z ginekologiem lub endokrynologiem. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może być bowiem skutkiem zaburzeń czynności układu podwzgórzowo-przysadkowego lub zmian organicznych.

Jeśli menstruacja nie pojawi się do 16 roku życia, należy namówić córkę do wspólnej wizyty u ginekologa. Wiek 18 lat jest uznawany za graniczny, kiedy okres powinien wystąpić najpóźniej.


Cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy związany jest z łańcuchem przemian hormonalnych, następujących mniej więcej raz w miesiącu w organizmie kobiety w okresie płodności. Cykl zjawisk umożliwia uwolnienie komórki jajowej i, jeśli została ona zapłodniona, jej zagnieżdżenie w macicy i rozwój płodu. Najbardziej dostrzegalnym zewnętrznym objawem cyklu miesiączkowego jest comiesięczne krwawienie - miesiączka, menstruacja - przy którym błona wyścielająca ścianki macicy jest usuwana, jeśli nie nastąpiło zapłodnienie. W trakcie cyklu w organizmie zachodzi jednak znacznie więcej przemian.


Typowy przebieg cyklu
Typowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, aczkolwiek jego dokładna długość jest dla każdej kobiety kwestią indywidualną. Umownie za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia.

Dni od 1 do 5
Obniżający się poziom progesteronu wyzwala początek miesiączki - oddzielanie błony wyścielającej wnętrze macicy. W tym czasie hormony wytwarzane w przysadce mózgowej, pobudzone sygnałem z części mózgu zwanej podwzgórzem, kontrolują dojrzewanie komórki jajowej w jajniku, co z kolei powoduje wzrost poziomu innego hormonu, estrogenu.

Dni od 5 do 14
Krwawienie miesiączkowe zwykle ustaje po 5 dniach. Przez kilka następnych dni z pochwy może wydobywać się śluz wytwarzany w szyjce macicy. Między 9 a 13 dniem poziom estrogenu osiąga maksimum i śluz staje się przeźroczysty i rzadki. Jest to początek dni płodnych. W 13 dniu cyklu poziom hormonów przysadkowych regulujących dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej także osiąga maksimum, temperatura ciała wzrasta o około 0,5 C i w 14 dniu następuje jajeczkowanie (owulacja).

Dni od 15 do 23
Po jajeczkowaniu, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom estrogenu zdecydowanie spada i pęcherzyk Graafa, z którego uwolniła się komórka jajowa, przekształca się w gruczoł zwany ciałkiem żółtym, wydzielającym progesteron. W 15.-16. dniu cyklu można zaobserwować gęsty galaretkowaty śluz wydzielany z szyjki macicy, po czym już do końca cyklu wydzielanie śluzu jest znikome lub całkowicie zanika.

Dni od 24 do 28
Aktywność ciałka żółtego zaczyna się zmniejszać w miarę jego zamierania i poziom progesteronu spada. U niektórych kobiet mogą wystąpić objawy przedmiesiączkowe, jak nadwrażliwość piersi i zmiany nastroju, zwłaszcza drażliwość i depresja. Może pojawić się nieznaczne powiększenie brzucha, wynikające z zatrzymania płynów w organizmie. Nadejście miesiączki jest sygnalizowane spadkiem. temperatury ciała o około 0,5 C.


Jak często pojawia się miesiączka?
Zazwyczaj miesiączki pojawiają się nie częściej niż co 24 dni, a maksymalny odstęp między nimi nie jest dłuższy niż 31 dni. Jeżeli występują częściej niż co 21-23 dni, taki stan nazywamy częstym miesiączkowaniem i jest to objaw nieprawidłowy. Menstruację co 32-35 dni uważa się za rzadkie miesiączkowanie. Są to stany niepokojące, które wymagają przeprowadzenia specjalistycznych badań.
Pierwsze miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie, gdyż często zdarzają się wówczas cykle bezowulacyjne (podczas cyklu komórka jajowa niekiedy się nie uwalnia). Na ogół uważa się je za stan fizjologiczny (normalny), ale mimo to należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Najczęściej menstruacja trwa około 5 dni. Jeżeli przedłuża się powyżej 7 dni, trzeba zgłosić się do ginekologa. W trakcie miesiączki kobieta przeciętnie traci około 100 ml krwi. Minimum jest to 50 mililitrów (przy skąpym miesiączkowaniu), maksimum 150 ml. Zarówno bardzo skąpe krwawienia, jak i utrata większej ilości krwi wymagają konsultacji ginekologicznej. Przy bardzo obfitych miesiączkach lekarze raczej polecają stosowanie podpasek niż tamponów. Aby się zorientować, jaka jest objętość wypływającej krwi, liczymy zużyte podpaski (zazwyczaj potrzeba 5 podpasek w ciągu doby). Tampony mogą być używane przez bardzo krótki czas i powinny być często wymieniane.

Należy zwracać uwagę na wygląd wydzieliny pochwowej, jej wygląd bowiem może ostrzegać przed zmianami w organach rodnych. Wydzielina nie powinna zawierać skrzepów, niedobrze też, gdy pojawia się w niej jasna krew.


Dieta i kąpiele
Podczas miesiączki kobieta powinna się normalnie odżywiać, gdyż ilość wypitych płynów i dieta przeważnie nie wpływają istotnie na ilość traconej krwi. Jeśli jednak podczas miesiączki występują problemy z trawieniem (wzdęcia, biegunki, zaparcia) czy też bóle głowy, lepiej spożywać lekko strawne potrawy zmniejszające dolegliwości tego typu. Nie zaleca się wówczas korzystania z basenu ani kąpieli w wannie, natomiast wskazany jest prysznic.


Kiedy zanika menstruacja?
Średni wiek wystąpienia menopauzy, czyli ostatniej miesiączki, to około 51 - 52 rok życia. Menopauzą nazywamy takie krwawienie, po którym występuje co najmniej 6-miesięczna przerwa w krwawieniach. Okres przed oraz pomenopauzalny obejmuje 7 lat od ostatniej miesiączki i 7 lat po niej. Mogą w tym okresie wystąpić nieprawidłowe miesiączki wymagające konsultacji ginekologicznej (krwawienia acykliczne lub bardzo obfite).


POSTĘPOWANIE W RAZIE DOLEGLIWOŚCI MIESIĄCZKOWYCH

Nieprzyjemne objawy miesiączkowe, w tym zespół przedmiesiączkowy, bóle miesiączkowe i nadmierne krwawienie, mogą często zostać skutecznie złagodzone środkami medycznymi. Warto więc zasięgnąć porady lekarza, jeśli występują takie objawy, nawet gdy stanowią one elementy normalnego cyklu miesiączkowego.

Zespół przedmiesiączkowy
Na około tydzień przed miesiączką wiele kobiet odczuwa szereg objawów, w tym napięcie, drażliwość, depresję, uczucie obrzęku, zwłaszcza piersi i brzucha, oraz bóle głowy. Terapia zależy od indywidualnych objawów i ich intensywności. Może obejmować wybrane spośród poniższych sposoby postępowania:


Ból miesiączkowy
Jeśli cierpisz na bolesne miesiączki, wypróbuj podane niżej sposoby:

- zażyj np. rozpuszczalną Aspirynę, Paracetamol, Panadol, Saridon, Cefalgin, Ibuprofen, który również znosi objawy towarzyszące bolesnej miesiączce, takie jak ból głowy, mdłości, wymioty i zwiększone napięcie nerwowe. Nie należy jednak brać leków w nadmiarze, gdyż mają działanie objawowe i chociaż przynoszą ulgę, to jednak aby wyleczyć przyczyny bolesnych miesiączek, trzeba zwrócić się do lekarza.

- w razie silnego bólu zostań w łóżku i przyłóż gorący kompres na dół brzucha.

Jeśli ból dokucza w dalszym ciągu, zasięgnij porady lekarza, który prawdopodobnie przepisze tabletki rozkurczowe, likwidujące ból wywołany skurczem mięśni.


Przyczyny zaburzeń
Cykl miesiączkowy może zakłócić wiele przyczyn. U dziewcząt najczęstszym powodem jest gwałtowne odchudzanie (szczególnie anoreksja) oraz zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, w wyniku których może dojść nawet do całkowitego zatrzymania cyklu. Zaburzenia miesiączkowania powoduje duża nadwaga, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także leki (m.in. środki psychotropowe). Przyczyną problemów z menstruacją może być duży stres.


Zaburzenia krwawień miesiączkowych niekiedy świadczą o poważnych schorzeniach. Mogą bowiem wystąpić krwawienia z dróg rodnych nie związane z cyklem menstruacyjnym, np. spowodowane schorzeniami nowotworowymi (rakiem szyjki macicy czy pochwy). Dlatego też wszystkie zaburzenia miesiączkowe powinny skłaniać kobietę do wizyty u ginekologa.
Powrót do góry
LadyDJ
Gość






PostWysłany: 05 Lip 2006, Śro 14:50    Temat postu: Re: Miesiączka

Glamour_Girl napisał:
U dziewcząt najczęstszym powodem jest gwałtowne odchudzanie (szczególnie anoreksja) oraz zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, w wyniku których może dojść nawet do całkowitego zatrzymania cyklu.


eee to mnie to chyba czeka... poza tym nienawidzę tych dni MadMadMad
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 14 Sie 2006, Pon 13:02    Temat postu:

co do miesiaczki to mam okropne i jeszcze raz okropne bóle Sad oj jak nie lubie pierwszych dwuch dni.. fuujjj
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 14 Sie 2006, Pon 21:55    Temat postu:

Ja zazwyczaj umieram w pierwszym dniu...
Teraz też mam okres, ale na szczęście obyło się bez większych bóli, bo na czas zarzyłam tabletkę przeciwbólową...
W ogóle to jakaś dziwna ta moja aktualna miesiączka... heh moża ja w ciązy jestem Razz
Powrót do góry
Glamour_Girl
Gość






PostWysłany: 14 Sie 2006, Pon 22:10    Temat postu:

agatka85 napisał:
Ja zazwyczaj umieram w pierwszym dniu...


Podpisuje sie pod tym.. jak jest 1 dzien umieram po prostu i zwijam sie z bólu.. nic nie pomaga.. zadne tabletki kompletnie nic.. W ten dzien lepiej do mnie nie podchodzic bo mam nastrój jak chmura gradowa Confused Mad
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 14 Sie 2006, Pon 22:17    Temat postu:

Ja mam to samo przez pierwsze 2 dni, ostatnio wypróbowałam nowy patent, mianowicie biorę apap noc (bez względu na porę) i zostaję w łóżku, po paru minutach spokojnie zasypiam, a gdy się budzę, nic mnie już nie boli lub ból jest na tyle słaby, że wystarczy zwykła no-spa Smile
Powrót do góry
LadyDJ
Gość






PostWysłany: 14 Sie 2006, Pon 23:11    Temat postu:

ja tez 2 dni... masakra... ciekawe jak bede do pracy chodzic Confused bede sie co miesiac na 2 dni zwalniac Confused ?? ehh... ja to bóle masakryczne mam...
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 10:18    Temat postu:

[/i]Polecam Ketonal Forte ,niestety tylko na recepte ale pomaga momentalnie i pokonuje największe bóle.
Powrót do góry
Glamour_Girl
Gość






PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 10:56    Temat postu:

Ewelinko, ja juz brałam Ketonal naprawde , barałam na raz po 2 tabletki chociaz wiem, ze nie mozna bo ma silne działanie.. ale co z tego jak mi pomóg na godzine , dwie.. i z powrotem maniana chyba bede musiala sie wybrac do gina , bo takie bóle to sa nieludzkie Confused Confused
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 10:58    Temat postu:

lefelek napisał:
Ja mam to samo przez pierwsze 2 dni, ostatnio wypróbowałam nowy patent, mianowicie biorę apap noc (bez względu na porę) i zostaję w łóżku, po paru minutach spokojnie zasypiam, a gdy się budzę, nic mnie już nie boli lub ból jest na tyle słaby, że wystarczy zwykła no-spa Smile


To ja robie podobnie... tyle że jak wezmę na czas mój kochany Ibuprom Smile to nie muszę się kłaść.. ale jak już zaczną się bóle to mam kilka faz hehe.
najpierw lekkie, potem coraz silniejsze skurcze, aż dochodzi do tego,ze mam zawrotu głowy, mdłości itd.. zawsze wtedy lecę do kibelka, bo nie wiem którą stroą coś wyleci hehe Smile ale zazwyczaj konczy się jedynie na nudnościach... i później kładę się do łózka wymęczona.. zasypiam i ja się budzę to juz nic nie boli Smile
Raz tylko zdarzyło mi się ze wymiotowałam ostatnio i Miśka w domu hehe Smile ).
Powrót do góry
LadyDJ
Gość






PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 11:10    Temat postu:

Glamour_Girl napisał:
chyba bede musiala sie wybrac do gina , bo takie bóle to sa nieludzkie Confused Confused


ja też planuję lekarza odwiedzić... bo nie wiem, co to ze mną będzie, jak mam tak umierać co 28 dni... tabletki w domu nie mam, Misiek biega po mieście i szuka czynnej apteki a ja czuje coraz ostrzejszy ból... dzisiaj to chyba umrę ;( jak ja nienawidzę tego dnia!!!! Mad

Ja zwykle biorę Ibuprom Max... czasem po 2 tabletki... ehh... kiedyś z bólu to chyba przedawkuję... Confused Sad nie kupiłam na czas, bo nic mnie nie bolało wczoraj, więc to miał być znak, że się lekko opuźni no i nie pomyślałam, by mimo wszystko kupić... a tu idę do toalety i nagle niespodzianka Confused
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 11:16    Temat postu:

Proszki przeciwbólowe warto zmieniać co jakiś czas, ja się naprzykład tak przyzwyczaiłam do no-spy, już biorę po 2 tabletki forte, żeby poczuć ulgę Neutral
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 11:21    Temat postu:

Ja najczęściej biore Ibuprom, ale jak nie ma to coś innego.. zcasem apap czasem jeszcze coś.. zalezy co akurat jest w domu Smile
Ale Ibuprom Max mam wypróbowany i wiem,ze mi pomoże Smile
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 15 Sie 2006, Wto 14:21    Temat postu:

Hehe to sobie pomyślcie że takie bóle tylko o wiele silniejsze czekają was przy porodzie Very Happy
Taki mały off topic Very Happy
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: 16 Sie 2006, Śro 01:26    Temat postu:

jak ja sie ciesze ze nie mam bolesnych miesiaczek...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Życie Dziewczyny Strona Główna -> Sprawy kobiece ;-)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 1 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin